Ile kosztuje utrzymanie platformy WEBCON BPS?

2024-08-06
Opublikowane w Ceny i koszty
2024-08-06 Leszek Roszkowski

Klienci, którzy zdecydowali się wdrożenie platformy WEBCON BPS bardzo często pytają nas o koszty wsparcia i utrzymania platformy. Tak, jak każdy samochód trzeba regularnie serwisować, przeglądać i od czasu do czasu naprawiać. Dokładnie tak samo jest z każdym innym systemem informatycznym. Postaramy odpowiedzieć się na to pytania wyróżniając główne czynniki, które mają główny wpływ na koszty wsparcia i utrzymania systemu.

Utrzymanie systemu to koszty, które ponosi klient praktycznie codziennie za to, że w ogóle może z platformy korzystać. W przypadku samochodu musimy mieć wykupione ubezpieczenie, przegląd, ponosimy koszty eksploatacyjne, musimy od czasu do czasu odwiedzić stację benzynową, czy wymienić olej i klocki hamulcowe. W przypadku każdego systemy informatycznego jest bardzo podobnie. Musimy codziennie ponosić koszty za utrzymanie serwerów, licencje, możliwość aktualizacji (Software assurance), czas poświęcony przez inżynierów na wgrywanie aktualizacji nie tylko samej platformy, ale także łatek bezpieczeństwa do systemów operacyjnych. Te koszty możemy optymalizować w przeróżny sposób. Najczęściej klienci posiadają już własną infrastrukturę pod wewnętrzne systemy informatyczne wraz z serwerami aplikacyjnymi dla środowisk developerskich, testowych, i produkcyjnych, a czasem też osobny serwer bazodanowy. Każdy z tych serwerów może mieć różne parametry (procesor, pamięć RAM, przestrzeń dyskowa). Każdy z tych serwerów może być fizycznie dostępny w różnych lokalizacjach – u klienta w serwerowni lub jako wirtualny serwer u dostawcy w chmurze (np. OVH, czy MS Azure). Niektórzy klienci preferują korzystać z rozwiązań typu SAAS (Software as a service) i nie przejmować się w ogóle infrastrukturą. To podejście jest z reguły droższe i może wprowadzać dodatkowe komplikacje i ograniczenia na późniejszym etapie wdrożenia.

Często klienci posiadają swoje wewnętrzne zespoły IT, które przejmują odpowiedzialność za utrzymanie i rozwój aplikacji na platformie WEBCON BPS. Takie zespoły reagują na bieżące zgłoszenia użytkowników, czy awarie zgodnie z wewnętrznymi procedurami Help Desk. Takie wsparcie w wielu przypadkach jest wystarczające, ale czasami pojawiają się sytuacje, kiedy nasz zespół jest angażowany w naprawę krytycznych i pilnych błędów i awarii. Nasze wsparcie to nie tylko doraźna pomoc w szybkiej naprawie, ale też dostępność poza standardowymi godzinami pracy, zapewnienie odpowiedniego czasu reakcji i naprawy oraz wsparcie konsultacyjne. Dla takich przypadków potrzebna jest umowa SLA, z której korzystają nasi klienci, aby mieć spokojną głowę oraz inni partnerzy najczęściej w przypadku dodatków SDK.

Należy zaznaczyć, że nasz zespół również posiada wsparcie producenta platformy WEBCON BPS i w przypadku zidentyfikowania błędu w oprogramowaniu, zgłaszamy je do dostawcy, a z klientem staramy znaleźć się tymczasowe obejście problemów.

Koszty samego utrzymania również mogą zmieniać się w czasie wraz ze wzrostem liczby aplikacji, użytkowników, krytyczności systemu dla biznesu, a tym samym preferowanym czasem reakcji oraz naprawy. Klienci z reguły wykupują wsparcie systemu w ramach zryczałtowanej liczby godzin. (mogą to być 2 godz. miesięcznie lub nawet ponad 40h). Stawka za roboczogodzinę jest uzależniona od czasu reakcji i naprawy. Może ona wynosić od 150 zł/h do nawet 300 zł/h dla aplikacji krytycznych. Umowy SLA nie podpisujemy od razu, a dopiero po uruchomieniu produkcyjnym pierwszej aplikacji, a parametry tej umowy ustalamy indywidualnie na podstawie krytyczności platformy dla klienta.

icon

Al. Najświętszej Maryi Panny 39/41/20
42-202 Częstochowa

icon

NIP: 5732916020
REGON: 384938875

Polityka prywatności

© Daleto 2024
contact-section